1


Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum) je vytrvalá rostlina z čeledi lilkovité. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Přesto, že technicky patří mezi ovoce, je obvykle řazeno mezi zeleninu. V roce 1893 rozhodoval Nejvyšší soud Spojených států ve sporu Nix vs. Hedden, o tom, zda je rajče ovoce nebo zelenina. Problém zdánlivě banální, měl své ekonomické opodstatnění. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano. Soud vynesl verdikt, že rajče je zelenina.

 

V Evropě se nejprve rajčata pěstovala jako okrasná rostlina, protože rajská jablíčka byla považována za jedovatá. Toto tvrzení je z určité míry opodstatněné, protože nezralé plody obsahují zdraví škodlivý solanin, který po nadměrném použití dráždí nervovou soustavu a může vyvolat až obrnu dechového centra. Při zrání však solanin z plodů mizí.

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejpoužívanějším druhů zeleniny v české kuchyni, není třeba zdůrazňovat jejich široké využití. Rajčata se dají využívat syrová v salátech či oblohách, mohou se péct, smažit, dají se z nich připravit nejrůznější šťávy, polévky či omáčky, můžeme je i sterilovat nebo třeba sušit. Patrně nejznámějším produktem z rajčat je kečup.

 

Také v naší kuchařce můžete najít recepty z rajčat, např.:

 

 

Materiál byl čerpán z české verze Wikipedie a portálu Svět kuchařů.